Pár hónapos használt ház keresgélés után arra a döntésre jutottunk, hogy a vásárlás helyett építkezünk! De mire is kell figyelni ha eladó telek vásárlása előtt állunk?

Mik a legfontosabb tényezők?
Ingatlan elhelyezkedése!
Rossz elhelyezkedés esetén a legszebb palota is könnyen értéktelen házikóvá válhat. Hiába terveztetjük a legmodernebb és legszebb házat, ha a szomszéd kibírhatatlan, ha az utcán minden egyes nap kamionok dübörögnek, vagy ha a környéket egy tehenészet kellemesnek nem mondható illata teríti be. Tehát érdemes a következő részletekre figyelni az elhelyezkedéssel kapcsolatban:
- Környék adottságai
- Környék tervezett fejlesztései
- Utcakép
- Szomszédok
A telek lesz a későbbiekben az ingatlanunk egyetlen része, ami nem amortizálódik! Sőt jó választás esetén a legnagyobb értéknövelővé is válhat.
Ingatlan adottságai
Az elhelyezkedés után másodlagosak, de a következőket mindenképpen vizsgáljuk meg vásárlás előtt:
- Jogi háttér
- Közművek állapota
- Talaj adottságai
- Tájolás
- Telek arányai
- Egyéb objektumok a telken
De vegyük végig, hogyan szerezhetjük meg ezeket az információkat lépésről-lépésre!
Általános információgyűjtés
Ha már eldöntöttük szubjektív és objektív mérlegelés után, hogy melyik településen szeretnénk élni, akkor elsőnek a település belső szerkezetét és annak várható változásait kell megvizsgálnunk. Ne spóroljuk az idővel, részletesen járjunk utána a kiválasztott környékek adottságainak!
Hol gyűjtsünk információkat?
- Önkormányzattól
- Földhivataltól
- Ingatlanosoktól
- Ingatlan hirdetések
- Ismerősöktől
Ezeket az információs csatornákat mindenkinek érdemes lehet végigjárnia. Ebből egyetlen egy igényel részletes helyismeretet: az ismerősök. De bátran szólítsunk le embereket és érdeklődjünk!
Nekünk ez relatíve könnyen ment, mert szülővárosomat, Dabast, választottuk.
Ha tisztában vagyunk a város fejlesztési terveivel, a specifikus problémáival és a jellemző ingatlanárakkal, akkor kezdhetjük a pontos keresgélést!
Keresgélés
Ha telekre vadászunk, akkor ne csak a szokásos online hirdető felületeken keressünk! Menjünk ki autóval, kerékpárral a célkörnyékre és nézelődjünk. A telek hirdetők közül sokan nem rakják fel az ingatlanukat az internetre.
Így találtuk meg mi is a kiválasztott ingatlant. Egy család hirdette a telket már több, mint két éve, de fix áron és nem volt nekik sürgős az értékesítés. Így csak a táblát tették ki: Eladó.
Telefonos előszűrés
Mivel a legtöbb hirdetés nem tartalmaz pontos információkat, ezért mindig tudakozódjunk telefonon először, hogy csökkentsük a felesleges köröket! A következőket kérdezzük:
- Nagyjából hol helyezkedik el a telek? – ez már elég előszűrő lehet
- Mit tartalmaz pontosan az ár?
- Kell-e valami fontosat tudni, mielőtt kimennénk a terepre?
Ha ezek megvannak és még mindig érdekel az ingatlan akkor mehetünk megtekinteni.
A mi esetünkben is hasonlóan ment ez a fázis, de mivel szüleim helyben vannak, ezért ők intézték a telefonokat. Sok ingatlanról még a megtekintés előtt kiderült, hogy olyan környéken van, ami nekünk nem tartozott a fókuszba.
Megtekintés
Mit nézzünk meg a telken?
A megtekintés során érdemes részletesen megvizsgálni a következőket a telken belülről:
- Hogyan van lekerítve?
- Föld szerkezete?
- Közművek bevezetésének a helye?
- Szomszédok a telek belső részéről szemlélve? (állattartás, műhely…)
- Tájolás?
- Telek arányai?
Képzeljük el a jövőbeli házunkat térben a telken! Mérjük, le körülbelül mi hol lenne, ha az adott telekre építkeznénk.
Kiket kérdezzünk meg?
Elsőként a hirdetőt interjúvoljuk meg.
- Van-e valami rendezetlen ügye a szomszédokkal?
- Közművek pontos állapota?
- Helyrajzi szám?
- Föld szerkezete?
Ha mindent megbeszéltünk az eladóval, akkor se induljunk haza. Ha tényleg érdekel az ingatlan, akkor sétáljunk egy kicsit az utcában és bátran csöngessünk be a szomszédokhoz is! Kérdezgessünk a lakóközösségről, az utca hátrányairól. Általában szívélyesek az emberek és őszintén válaszolnak, így pontosabb képet kaphatunk a környékről.
Körbejárni több napszakban!
Hogy megbizonyosodjunk arról, hogy tényleg az adott helyen szeretnénk építkezni, menjünk el a környékre több napszakban is! Lehet, hogy reggel nagy a traktor forgalom, vagy szombat este keményen áthallatszik a közeli lakodalmas ház ricsaja.
Volt egy telek, amit azután „fújtunk le”, hogy a szomszédokkal beszéltünk, és este is kimentünk körülnézni. Kiderült ugyanis, hogy a környék nagyon-nagyon lápos, így rossz a talaj szerkezete és rengetek a béka és egyéb csúszó-mászó.
Ajánlat előkészítés
Ha már tényleg el tudjuk képzelni a telket a jövőbeli otthonunk helyszíneként, akkor se tegyünk ajánlatot elkapkodva. Mindenképpen győződjünk meg a következőkről mielőtt elköteleznénk magunkat!
- Közművek tényleg rendben vannak? – Keressük fel a helyi építési hatóság a témában. De adott településeken az E-közműn is elérhető.
- Tulajdoni lapon nincsenek rejtett problémák? – Ezt ügyfélkapun vizsgálhatjuk tehetjük meg. Ha pedig valami kérdéses, mindenképpen egyeztessünk ügyvédünkkel. Válaszunk, olyan ügyvédet, aki a teljes vásárlás folyamata alatt segíteni tud bennünket!
- Esetleg földmérővel is felmérettethetjük a telket, ha kétségeink vannak a tulajdoni lapban rögzített méreteket illetően.

Ha ezzel megvagyunk, akkor elkezdhetünk alkudni az árból, hiszen nem veszünk zsákbamacskát! – Amit csak lehetett körbejártunk. A rendelkezésre álló információk alapján tudjuk meghozni a lehető legjobb döntést.
Mint mindenkinek, nekünk is kompromisszumos választást kellett kötnünk. Egy jó részen vettünk egy keskeny, hosszú telket, relatíve sok kutyával a szomszédságban, ami minket aggaszt egy kicsit az esetleges ugatás miatt. De hát költözzön városba, aki nem bírja a vidék zajait. 🙂
Szerződés
A szerződésnek ugyan az a menete, mint egy lakás, vagy ház vásárlásánál. Rizikó kisebb, hiszen nem kell tartanunk az esetleges birtokbavételi problémáktól. De mindenképpen foglaljuk bele a közművel rendezett átadását. A legjobb tanács, amit itt adhatunk, hogy keresünk egy megbízható ügyvédet.
Summa summárum
Mindenképpen járjuk végig az ingatlan minden paraméterét. Legfőképpen az elhelyezkedését! Ha nincsen helyismeretünk, vagy nem tartózkodunk a kiszemelt városban, akkor érdemes lehet megbízni valakit, hogy a terepmunkát végezze el helyettünk!
Sajnos ilyen jellegű szolgáltatást vidéken nem nagyon találunk, de Budapest és környékével kapcsolatban keressetek minket bátran!
Ingatlant vásárolnál?
Az ingatlanvásárlástól nem kell félni, csak a rizikókat kell minimalizálni! Ha ezt az 53 feladatot elvégzed, garantáltan nyugodt szívvel aláírhatod az adásvételi szerződést!
A lakásvásárlás sokszor több kihívást tartogat számunkra, mint azt elsőre gondolnánk. A finanszírozási, az adásvételi és az adminisztrációs terheken túl, sokszor a kiszemelt lakás állapotának a felmérése is fejtörést okozhat. A következőkben összeszedtük, hogy mikre figyelj egy eladó lakás megtekintése, illetve felmérése során.